W kontekście kultury masowej można wspomnieć o dwóch różnych innych zagadnieniach z tym pojęciem związanych, a mianowicie – kultura ludowa, ale to dużo rzadziej oraz kultura popularna, czy też skrót od niej- popkultura. Czym jest tego rodzaju forma rozrywki, jaka dostarczana jest powszechnie ludności, stanowiąc w pewnym sensie przejaw sztuki? Dowiesz się o tym, gdy zgłębisz się w poniższe fragmenty, które poświęciliśmy nie tylko popkulturze w ogóle ale również porównaniu tego zjawiska rozrywkowo-rekreacyjno-kulturalnego z kulturą masową w stricte tym pojęciu.
Zacznijmy może od tego, że termin kultura masowa oraz kultura popularna bardzo często się ze sobą wiążą, stanowiąc przez wielu pojęcia tożsame, synonimiczne. Czy rzeczywiście tak właśnie z nimi jest? Otóż w zasadzie są one nawiązaniem do zjawisk hologram na legitymację niemalże identycznych, bardzo mocno do siebie zbliżonych, ale nie takich samych w stu procentach.
Jest pomiędzy przejawami i formami kultury masowej oraz kultury popularnej pewna zasadnicza odmienność, jaka wiąże się w dużym stopniu z faktem, że kultura masowa i wszystko co się nią określa na dziś dzień coraz częścią zaczyna być postrzegane w sposób negatywny, czyli mieć wydźwięk czysto pejoratywny. W przypadku kultury popularnej, jest to najczęściej jedynie odniesienie się przede wszystkim do tego co uniwersalne i lubiane przez wszystkich, cały ogół, ale niekoniecznie nawiązujące do czegoś „złego”. Nie można zatem, zwłaszcza od lat trzydziestych minionego stulecia, mówić o tym, że są to dokładnie te same pojęcia.