Cyrk w paru słowach

Cyrk kojarzy się przede wszystkim z grupą podekscytowanych małych dzieci chcących zobaczyć prawdziwego słonia z pomocą którego artysta wykonuje sztuczki, magika czy rozweselającego zgromadzonych clowna. W gruncie rzeczy jednak, poza tym, że cyrk stanowi swego rodzaju rozrywkę masową, skierowana przede wszystkim do grupy najmłodszych jego odbiorców, w dużym stopniu cyrk określa się jako swego rodzaju sztukę wakacje w Karwi oraz nietuzinkowy przejaw kultury. Jak powstawał pierwszy cyrk i gdzie go wymyślono? Poczytaj na ten temat dalej.
Cyrk to nic innego jak rozrywka, która zrodziła się w Wielkiej Brytanii. O dziwo nie jest to coś nowego czy świeżego, ale wręcz odwrotnie- zjawisko i rozrywka, która prowadzona jest nieprzerwanie od osiemnastego stulecia. Jego założycielem był Anglik Dystrybutor kosmetyków z pochodzenia, który mieszkał w Londynie i właśnie w stolicy postanowił zafundować mieszkańcom pierwsza rozrywkę w cyrkowej postaci. Owym Anglikiem był Philip Astley. W ten sposób stworzony został rodzaj kultury, sztuki i rozrywki, jaki definiuje się mianem tak zwanego nowożytnego cyrku.

Co jest w nim charakterystycznego i dlaczego określa się ten rodzaj cyrku jako sztukę? Powodem jest zwłaszcza fakt, że Philip Astley zdecydował się w swej cyrkowej działalności nawiązać w bardzo silny sposób do tradycji i zwyczajów powszechnych w starożytnym Rzymie. Nie zapominajmy, że na obszarze dawnego Rzymu, cyrk stanowił budowlę kluczową, wyposażoną w arenę. Cyrk wówczas stanowił w pełni odkryty obiekt, w jakim gromadziło się całe społeczeństwo.